Jak ustalić wynagrodzenie radcy prawnego ?

Zdarzają się sytuacje wymagające konsultacji z radcą prawnym, ale odwlekamy taką konsultację, gdyż albo nie wiemy jak znaleźć radcę prawnego, który udzieli nam pomocy prawnej, lub też z obawy o wysokość wynagrodzenia za usługi radcy prawnego. Wysokość opłaty za jednorazową poradę prawną jest różna i zależy od rodzaju sprawy. Najniższe stawki – ale też i najrzadsze  – zaczynają się od kwoty 50 złotych. Średnie stawki za konsultację, wahają się od 100 złotych do 250 złotych za spotkanie. Później, gdy zostanie podjęta decyzja o zleceniu radcy prawnemu sprawy, należy ustalić wynagrodzenie za całość sprawy. Ponieważ mówienie o pieniądzach dla wielu jest stresujące, poniżej przygotowaliśmy kilka podpowiedzi jak ustalić wynagrodzenie radcy prawnego.

 

Jak rozmawiać z radcą prawnym o wynagrodzeniu ?

 

  1. Podczas umawiania terminu spotkania, ustal czy są możliwe bezpłatne konsultacje? Jeśli tak, to kiedy i na jakich zasadach ?
  2. Jeśli nie  – ile kosztuje konsultacja, wg jakich stawek ?
  3. Jakie formy płatności są akceptowane (np. płatność kartą) ?
  4. Na spotkaniu zapytaj jakie będą koszty Twojej sprawy (porada prawna, konsultacje telefoniczne, prowadzenie sprawy, opłaty sądowe i zasady ich pokrywania np. zwolnienie od kosztów sądowych) ?
  5. Zapytaj radcę prawnego, czy w Twojej sprawie może mieć miejsce arbitraż lub mediacja ? Jakie są koszty i ewentualne skutki ?  Pamiętaj, że chcesz wygrać.
  6. Jeśli zdecydujesz się na powierzenie spraw radcy prawnemu – poproś o umowę. W umowie powinny się znaleźć ustalenia dotyczące: zakresu usługi, zasad współpracy, wynagrodzenie oraz osoby kontaktowe.
    Zdecyduj czy zgadzasz się na upoważnianie innych prawników do występowania w Twoim imieniu np. aplikanta.
  7. Sprawdź czy stać Cię na tego radcę prawnego i zarezerwuj sobie środki w domowym budżecie. Świadczenie pomocy prawnej, w tym udzielanie porad prawnych i prowadzenie spraw  – to praca.

 

Jak ustalić wynagrodzenie radcy prawnego ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *